header final
irannative psychopharmacology2015
atizo
آخرین اخبار
استخدام کارشناس ارتباط بامشتری درشرکت توسعه ارتباطات کلان
استخدام حسابدار با مزایای عالی در پایگاه اینترنتی امور در تهران
استخدام کارشناس بازاریابی وفروش درحوزه های مختلف پزشکی ودرمانی
استخدام کارشناس فروش،کارگر تولیددریک شرکت معتبر تولیدی در اصفهان
استخدام ویزیتور حضوری در شرکت گلستان در اهواز
استخدام در تهران تجارت ایرانیان آیسا
استخدام مهماندار جهت امور تشریفات و پذیرایی درکترینگ معتبر بین المللی
استخدام کارگر تولید آقا دریک شرکت معتبر تولیدی در اصفهان
استخدام کارگر انبار،راننده ایسوزو،فروشنده در اورست مدرن پارس-شیراز
استخدام تاسیسات برق،تاسیسات مکانیکی،بنا،مهندس it در کرج
استخدام خزانه دار،مدیر مالی،مدیر بازرگانی دریک شرکت معتبر
استخدام مدیر ساختمان در یک مجتمع مسکونی/اداری
استخدام کارمند نمایندگی خطوط کشتی رانی در بندر عباس
استخدام ویزیتور در شرکت پخش غذایی و بهداشتی و صنعتی در زنجان
استخدام یک دلر کار مغناطیس جهت کار در محدوده شهریار
استخدام کارمند اداری با روابط عمومی قوی در تبلیغات برتر
استخدام کارمند تور خارجی جهت کار در آژانس مسافرتی پیر امید گشت
استخدام فروشنده جهت کار در شیرینی فروشی – زنجان
استخدام فیزیوتراپ و کارشناس تغذیه
استخدام یک نجار ماهر جهت کار در احمد آباد مستوفی

بازدید پیشکسوتان پزشکی از موزه تاریخ علوم پزشکی ایران

کد خبر: 16200 انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۴ بازدید: 596
به گزارش گروه جوان و جامعه خبرگزاری برنا ، این موزه در بنایی مربوط به دورة قاجاریه در تهران، با زیربنای حدود 2000 مترمربع در سال1380 به بهره‌برداری رسید و شامل بخش‌های ابزار و ادوات مرتبط با علوم پزشکی ، کتب خطی و اسناد پزشکی ، معرفی مشاهیر علوم پزشکی کشور،تاریخ پرستاری و مامایی ، تاریخ دامپزشکی ، تاریخ دندانپزشکی ، بخش طب گیاهی و سنتی و جنین‌شناسی است.

گفتنی ست ،بخش ابراز و ادوات موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران ،شامل اشیاء ‏دوره‌های پیش از تاریخ، دوره تاریخی و دوره اسلامی و ابراز و ادوات پزشکی مدرن است .‏

بخش دیرین انسان شناسی، به لحاظ غنای مواد، داده‌ها و جذابیت دارای اهمیت ویژه‌ای است. در این غرفه بخشی از روند تحول گونه ‏انسان در جهان و روند تحول ابزارهای سنگی در ایران، همراه با نمونه‌های متعددی از اسکلت و جمجمه که از حفاری‌های ‏نقاط مختلف ایران به دست آمده به نمایش در آمده است. ‏

به عنوان مثال‌ در این بخش جمجمه‌ای وجود دارد متعلق به دختری 13 ساله با قدمت حدود 4900 سال که بر اساس ‏مطالعات انجام شده از کهن‌ترین نمونه‌های جراحی در دنیای باستان است. این جمجمه توسط باستان‌شناسان ایتالیایی در ‏محوطه باستانی شهر سوخته در اطراف شهرستان زابل به دست آمده است. به دنبال مطالعات دیرین آسیب‌شناسی مشخص شدکه این فرد در دوران حیات دچار بیماری هیدروسفالی (جمع شدن آب درون جمجمه) بوده است و جراحان شهر ‏سوخته با وسایل در دسترس آن زمان که اغلب قطعات تراش خورده سنگ و شاید چند قطعه مفرغ بوده با ایجاد شکافی در ‏جمجمه، آب جمع شده را خارج ساخته‌اند. ‏

از دیگر نمونه‌های این غرفه اسکلت بسیار سالم مانده زن جوانی با قدمت حدود 5000 سال از محوطه شهر سوخته است و نیز ‏جسد پیر زنی حدوداً 70 - 65 ساله که توسط عوامل محیطی به صورت طبیعی مومیایی شده با قدمت حدود 800 سال که توسط ‏حفاران غیرمجاز از گورستان شهدای فهرج یزد کشف شده، در مورد دیگر جمجمه‌ای مربوط به کیدین هوتران پسر کورولوش از ‏پادشاهان عیلام جدید حدود (650 ق . م) که از قبری در روستای ارجان از توابع شهرستان بهبهان کشف شد.‏

دربخش‌های اسناد و نسخ خطی مجموعه‌ای از نسخ خطی در باب طب سنتی، مفردات و مرکبات، تشریح بیماریها، نسخه‌ها و ‏دستورالعمل‌ها موجود است. از جمله نسخ خطی ارزشمند این مجموعه نسخه‌ای از المنصوری تصنیف ابوبکر محمد بن ‏زکریای رازی است که قدیمی‌ترین نسخه خطی تاریخ‌دار از این کتاب است. این نسخه که تاریخ کتابت آن مورخ رجب ‏‏484 (هـ . ق) است به خط نسخ کهن نگاشته شده است.

بخش دواخانه نظامی در حدود سال‌های 1239 - 1233 (هـ . ش) توسط ارتش ایران طی حراجی که در کشور اطریش انجام ‏شده بود خریداری شد. این داروخانه اولین و تنها ‏داروخانه بوده است.

در بخش چشم پزشکی تاریخچه نخستین جراحیهای چشم ایران به چشم می خورد ‏

گسترش و ساماندهی فعالیت‌های پژوهشی برای شناسایی، معرفی و انتقال میراث ارزشمند گذشتگان علوم مختلف پزشکی به نسل حاضر شناسایی، بررسی، گردآوری، مرمت و نگهداری آثار، ابزار و ادوات، مدارک و مستندات مربوط به علوم پزشکی از دوران قدیم تاکنون و ارائه آن به عموم از اهداف ایجاد این موزه است.

معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان متولی موزه تاریخ علوم پزشکی در دانشگاه امیدوار است با ‏حمایت و راهنمایی تمامی عناصر ذینفع در این اقدام ارزشمند فرهنگی در آینده‌ای نزدیک شاهد به ثمر رسیدن تلاش ‏دست‌اندرکاران و نیل به اهداف متعالی موزه باشد.

علاقه مندان برای بازدید از موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران می توانند به خیابان کارگر شمالی, خیابان شانزدهم(فرشی مقدم), انتهای کوچه پارک علم و فناوری مراجعه کنند .

در ادامه برنامه امروز این گروه از بخشهای مختلف دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران دیدن کردند .

دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان قدیمی‌ترین مرکز آموزش عالی نوین و بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی، میراث‌دار تاریخ پزشکی کشور است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران در باره گفت : پیش از تأسیس مدرسه دارالفنون، برای تحصیل طب در ایران برنامه مدونی وجود نداشت و علاقمندان به این رشته پس از طی مقدمات اولیه علوم در مطب پزشکان معروف به فراگیری قسمت‌های عملی طب می‌پرداختند.

امیر حسین امامی افزود :درسال 1228هجری شمسی (1849 میلادی )با تأسیس دارالفنون، طب بعنوان یکی از دروس اصلی آموزشی کلاس جداگانه‌ای را به خود اختصاص داد و اولین دوره فارغ‌التحصیلان کلاس طب در سال( 1235) شروع بکار کردند. مدرسه طب دارالفنون را شاید بتوان نخستین مدرسه عالی جدید ایران بشمار آورد. سال (1297) ، برای اولین بار رشته طب از دارالفنون جداشد و بصورت مدرسه مستقلی درآمد و رئیس و محل جداگانه‌ای به آن اختصاص یافت. در همان سال اوّلین بیمارستان زنان ایران رسماً افتتاح شد.

وی گفت :مدرسه داروسازی دارالفنون در سال (1301) ، مدرسه دندانسازی در سال (1307) به عنوان ضمیمه مدرسه عالی طب تأسیس شدند.

وی اضافه کرد : سال (1313)، مجلس شورای ملی اساسنامه تأسیس دانشگاه تهران را تصویب کرد و عملاً دانشگاه تهران با شش دانشکده (پزشکی، حقوق و علوم سیاسی، علوم، ادبیات، فنی، معقول و منقول) راه‌اندازی و کرسی‌های اصلی دانشکده پزشکی شامل کرسی پزشکی، کرسی داروسازی و کرسی دندانپزشکی معین شد.

امامی گفت :دانشکده پزشکی نخستین دانشکده دانشگاه از نظر انتقال به محل اصلی دانشگاه است ” پردیس مرکزی " دانشگاه علوم پزشکی تهران مجموعه‌ای از قدیمی‌ترین دانشکده‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و بهداشت کشور است.

وی افزود :دانشکده علوم پزشکی تهران سالانه بین 200 تا 300 دانشجو در رشته های مختلف پزشکی می پذیرد که برای ارتقای سطح آموزش انها نیاز به امکانات و تجهیزات آموزشی پیشرفته تر داریم .

دکتر امامی گفت ساختمان اینجا نیز باید حفظ و مرمت شود و با توجه به کلنگ پردیس پزشکی دانشگاه تهران در سال گذشته نیاز است تا با حمایت مسئولان در سطح ملی این دانشکده با ویژگیهای یک دانشکده پیشرفته مطابق با استانداردهای روز دنیا ساخته شود

منبع: شفاف

applyroad
hashemirafsanjani
پربیننده ترین اخبار
استخدام صندوقدار جهت کار در کترینگ مهنا در مشهد
استخدام نسخه پیچ با سابقه کار و مجرب در کرج
استخدام کارگر نیمه ماهر جوان در منطقه تجاری در تهران
استخدام فوق دیپلم مددکاری در شهر کرج
استخدام نگهبان در یک گروه تولیدی و صنتعی مبلمان در مشهد
استخدام فروشنده ماهر با فن بیان عالی در مشهد
استخدام سرپرست کارگاه ترجیحاً فوق دیپلم در تهران
استخدام خانم جهت نظافت و آشپزی در شهر تهران
استخدام یک آبدارچی آقا جهت دفتر پیشخوان دولت در تهران
استخدام مونتاژ کار خانم جهت بسته بندی پلاستیک
استخدام طراح معماری و نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی
استخدام کارشناس فروش در زمینه تاسیسات و مکانیک در تهران
استخدام سرایدار جهت همکاری در شهر مشهد
استخدام سرایدار زوج بدون فرزند جهت همکاری در تهران
استخدام خانم جهت امور منزل به صورت نیمه وقت در تهران
استخدام مهندس عمران یا معماری جهت برنامه ریزی و کنترل پروژه
استخدام پرستار و ماما و بهیار و تکنسین بیهوشی در کرج
استخدام تعدادی تراکت پخش کن جهت همکاری در شهر تهران
استخدام یک نفر کارگر انبار ترجیحا با سابقه در شهر تهران
استخدام دندانپزشک عمومی جهت کار در کلینیک در کرج
استخدام کارگر ساده و نیمه ماهر جهت کارگاه MDF در غرب تهران